جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی برای چه کسانی ممنوع است ؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یک جراحی زیبایی کاملا اختیاری است و در واقع مانعی برای انجام آن وجود ندارد ، البته در شرایطی که بیمار دچار بیماری های خاص و شرایط خاص پزشکی باشد نمی توان این جراحی را انجام داد ، معمولا ممانعت به دلیل بی هوشی است که برای این جراحی لازم است .جراح بینی می تواند قوز روی بینی ، انحرافات ، کجی و شکستگی بینی را بر طرف نماید و طبق استاندارد های لازم و اصول زیبایی شناسی استخوان ها و غضروف بینی را تغییر شکل دهد و در نهایت زیبایی و تناسب اجزا را به چهره شما هدیه دهد .

 

سن عمل بینی

معمولا بیماران با نارسایی های ریوی و قلبی گزینه های خوبی برای جراحی بینی نیستند .
از طرفی سن بیمار باید برای جراحی مجاز باشد  جراحی بینی قبل از سن 16 سالگی به دلیل عدم تکمیل رشد بینی امکان پذیر نیست و می تواند مشکلات زیادی را برای فرد در پی داشته باشد، به طور کلی انجام جراحی زیبایی بینی برای خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال ممنوع می باشد .
ممکن است ابتلای فرد به برخی بیماری ها مانند سینوزیت در زمینه آلرژی، رینیت آلرژیک، درگیری قارچی سینوس، تومور ها تا زمان بهبودی کامل زمان جراحی را به تعویق بیاندازد .

عمل بینی غضروفی
اگر متقاضی جراحی بینی، مشکل پولیپ دارد تا زمان بهبودی کامل جراحی انجام ندهد در واقع قبل از جراحی بینی بیمار باید از نظر مشکلات تنفسی چک شود تا بعد از جراحی دچار عارضه نگردد یا اینکه جراحی بینی را هم زمان با جراحی رفع گرفتگی یا پولیپ انجام دهد. افراد سیگاری که مصرف بالایی دارند نمی توانند جراحی بینی را انجام دهند و نیاز است تا دو هفته قبل از جراحی کشیدن سیگار را ترک نمایند . بیمارانی که مشکلاتی از قبیل انعقاد خون دارند یا از دارو های انعقادی همچون آسپرین و یا وارفارین مصرف می کنند حتما با مشورت پزشک جراحی انجام دهند بدن برخی از افراد کلویید ساز است، این افراد نباید جراحی بینی انجام دهند زخم های پوستی مخصوصا در ناحیه صورت یا بینی در روند جراحی خللی ایجاد می کند که ممکن است قابل درمان نباشد.
افرادی که دچار مشکلات روحی و احساسی هستند ، یا افرادی که وسواس فکری دارند نیز گرینه های خوبی برای جراحی بینی نیستند، زیرا ممکن است از نتیجه جراحی ناراضی باشند .

عمل بینی استخوانی

تشخیص نوع بینی

تشخیص نوع بینی با معاینات لازم و نیز بررسی دقیق مشکلات بینی انجام می شود به صورت کلی بینی ها به ند وع مشخص تقسیم می شوند :

 • بینی گوشتی
 • بینی استخوانی
 • بینی غضروفی
 • تلفیقی از هر دو جنس

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

صورت از مهم ترین اعضای بدن ماست که در اولین برخوردها صورت مهم ترین عضو است که در شخص مقابل بیشترین تاثیر را می گذارد بینی که در قسمت میانی صور ت ما قرار دارد نقش مهمی در ظاهر افراد بازی می کند.
حال با عمل جراحی بینی علاوه بر زیبا تر شدن بینی تناسبی هماهنگ بین صورت و بیینی و دیگر اجزای صورت به وجود خواهد آمد.به همین دلایل به هیچ عنوان نباید در عمل جراحی بینی فقط عضو بینی در نظر گرفته شود و بدانید که رابطه نزدیکی بین بینی  ، گونه ، لب و دهان ، پیشانی و چانه برقرار است  که اگر بینی با یکی از این عضو ها متناسب نباشد باز نتیجه عمل جراحی بینی رضایت بخش نخواهد بود.برای نمونه می توان گفت صورت های که دارای گونه های غیر بجسته هستند و یا چانه ی کوچکی دارند بینی به صورت برجسته تری نمایان خواهد شد.

عمل جراحی راينوپلاستي‌ شامل چه مراحلی است؟

از لحاظ کلی جراحی زیبایی بینی با ایجاد برش های  داخلی و خارجی بینی در راستای برطرف کردن نقص هاست تا در نهایت به یک ساختار استخوانی و غضروفی مناسب دست پیدا کرد.بعد از ایجاد برش ها جراح به اسکلت غضروفی و استخوانی دسترسی پیدا می کند.با اقدامات انجام شده روی بینی برآمدگی ها و قوزها متناسب با حالت نوک بینی و اندازه بینی تغییر خواهد کرد.جراح با اضافه و کم کردن بافت ها می تواند نقص های بینی را مخفی کند.برای اضافه کردن از بافت های بینی همان شخص استفاده خواهد شد زیرا استفاده از مواد بیرونی و یا مصنوعی ممکن است سازگاری با بافت ها را نداشته و عوارض گوناگونی را بعد از جراحی زیبایی بینی به وجود بیاورد.
عمل هایی که برای بازسازی و اصلاح ساختار خارجی بینی برای برطرف کردن عیوب و اختلالات مادرزادی و … انجام  می شود جراحی  راینوپلاستی گفته می شود.پیش  از جراحی در مورد اینکه اختلالات در هر دو طرف است یا یک طرف،ناهنجاری های سینوسی،وارد شدن ضربه به بینی،سوابق جراحی زیبایی بینی  و دیگر مسائل مربوطه از بیمار سوال خواهد شد و تمامی پیشنهادات و نظرات خود شخص از بیمار پرسیده می شود سپس جراح ساختار داخلی و خارجی فرد را مورد بررسی قرار خواهد داد بینی فرد از نیم رخ ،تمام رخ و تناسب با اعضای صورت به دقت معاینه خواهد شد.نوع بینی که آیا استخوانی است یا گوشتی،برآمدگی ها ی بینی ،افتادگی نوک بینی ،بافت های غضروفی همگی پارامترهای در نظر گرفته شده جراح در عمل جراحی راینوپلاستی خواهد بود.

 مراحل عمل رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی

مراحل ‌مختلف‌ زير ممكن‌ است‌ بخشی از‌ يك‌ عمل‌ راينوپلاستي را تشکیل دهند:
در ابتدا سیتوپلاستی و عیوب اسکلت بینی برطرف خواهد شد.
بافت های اضافی در بخش برآمدگی ها ی غضروفی و استخوانی برداشته و یا اصلاح می شود.
اقدامات روی بینی آغاز شده و نوک بینی باریک شده و یا به سمت بالا می رود.
بخش های بالایی و میانی بینی با شکستن و یا بریدن استخوان های بینی باعث باریک شدن بینی خواهد شد.
بافت های استخوانی و یا غضروفی برای قدرت بخشیدن به اسکلت بینی در صورت نیاز اضافه خواهد شد.
پوست بینی  دوخته و گچ گیری خواهد شد.

جراحی بینی

بینی زیبا چه ویژگی هایی دارد

بینی زیبا به بینی گفته می شود که علاوه بر زوایا و اندازه های مناسب ،  بینی با سایر اجزا صورت نیز تناسب و هماهنگی داشته باشد. در این مقاله تلاش بر آن داریم که برخی از معیارهای زیبایی بینی را مورد بررسی قرار دهیم .
پزشک جراح زیبایی بینی، طی معاینات و مشاوره های قبل از عمل زیبایی خود،  برخی از ایرادات بینی را از روی  ظاهر و عکس های انجام شده مشخص می کند برخی از این معیارها را باهم بر می شماریم .
شایان ذکر است هدف از جراحی بینی علاوه بر زیباسازی و رفع ایرادات آن باید با حفظ سلامت آن انجام گردد .

جراحی بینی گوشتی

در مورد بینی های گوشتی باید بگوئیم که این گروه از بینی ها عموما به دلیل پهنی و گوشتی بودن باعث عدم تناسب در صورت می شوند. رفع ایراد و اصلاح آن به وسیله جراحی تاثیر بسیار زیادی در زیبائی چهره دارد و اعتماد به نفس شخص را بالا می برد.
معیار تشخیص بینی گوشتی ضخامت پوست آن است، بینی گوشتی دارای پوست ضخیم، منافذ و پره های باز می باشد  که عموما همین ضخامت پوست باعث می شود اسکلت غضروفی و استخوانی ضعیفی داشته باشد.
اگر جراح شما از مهارت کافی برخوردار نباشد با برداشت بیش از حد غضروف (به دلیل ضعیف بودن غضروفها در بینی گوشتی) باعث ایجاد اسکار درپوست و فرورفتگی در نواحی مختلف بینی میشود و یا در صورت کوچک کردن بیش از حد بینی، مشکلات تنفسی به وجود می آید. باید دقت کرد پوست ضخیم بینی پس از جراحی به خوبی به اسکلت کوچک شده نمی چسبد و امکان دارد نوک بینی پهن و برجسته شود.

مراقبت های قبل از عمل جراحی بینی

1- اگر  از دارو استفاده می کنید باید از قبل از عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی ، حتما پزشکتان را در جریان قرار دهید حتی اگر ظاهرا داروی تاثیر گذاری در عمل به نظر نیاید، مثل ویتامین ها و قرص های پیشگیری از بارداری. زیرا بسیاری از داروهای به ظاهر غیر مهم باعث رقیق شدن خون می شوند یا گاها باعث افزایش استعداد ابتلا به لخته خونی می شوند.

2- ابتلا به انواع بیماری های ژنتیکی خاص و غیر خاص را باید به پزشک اطلاع داد حتی یک سرماخوردگی ساده را. زیرا پزشک با دانستن این موارد می تواند با راهکارهایی عوارض بعد از عمل را کم کند.

جراحی زیبایی بینیدر روز جراحی

 • یک لباس جلوباز به همراه داشته باشید تا در زمان ترخیص به راحتی بتوانید آن را بپوشید.
 • سعی کنید زیاد صحبت نکنید و فک و صورتتان را حرکت ندهید.
 • اگر احساس گرسنگی دارید غذاهای سفت و جویدنی نخورید، بعداز جراحی برای شروع از یک آب میوه طبیعی استفاده کنید .
 • بلافاصله بعد از جراحی کمپرس سرد را برروی صورت قرار دهید تا تورمات ناشی از جراحی را کاهش دهد
 • ممکن است ورم بینی و اطراف چشم ها زیاد باشند نگران نباشید و سعی کنید با کمپرس آن را کنترل کنید.
 • داروهای تجویز شده را سر ساعت مصرف کنید و آمپول هایی که پزشک توصیه نموده است را تزریق نمایید .
 • کپسول های آنتی بیوتیک و قرص های سرماخوردگی برای این است که شما دچار سرماخوردگی نشوید که مجبور به عطسه کردن شوید، بنابراین طبق توصیه پزشک آن ها را مصرف کنید.
 • برای خوردن مایعات از نی استفاده نکنید، و دارو های تجویز شده را سر ساعت مصرف کنید .
 • گچ روی بینی به مدت یک هفته برروی صورت باقی می ماند سعی کنید که در این مدت از برخورد آب به آن جلوگیری نمایید ،خیس شدن گچ باعث نرمی آن می شود و حالت بینی شما را دچار تغییر می نماید.
 • سه روز بعد از جراحی تامپون ها کشیده می شوند ، این اقدام حتما باید توسط جراح انجام شود از کشیدن فیلتر ها به صورت خودسرانه جددا خودداری کنید .
 • زمانی که تامپون در بینی شما قرار دارد ممکن است مقداری خونریزی داشته باشید پانسمان پایین بینی را تعویض کنید .
 • در طول این یک هفته سر خود را بالا نگه دارید و برای خواب از بالشت های بلند استفاده کنید .
 • بعد از یک هفته نیاز دارید تا گچ بینی را بردارید ، این اقدام نیز توسط پزشک جراح انجام می شود ، حتما قبل از مراجعه به پزشک استحمام کنید تا گچ رو بینی تان شل شود و به راحتی برداشته شود .

 

جراحی بینی درافراد مسن :چون بافت بینی با بالا رفتن سن سست و افتاده می شود می تواند در نتیجه جراحی زیبایی بینی تاثیر به سزایی بگذارد و عملکرد بینی بعد از جراحی دستخوش تغییرات شود. یکی از مشکلات شایعی که در عمل جراحی بینی در سنین بالا بروز می دهد،نوک بینی  دچار افتادگی و در قسمت پشت بینی برآمدگی ایجاد می شود.حال هر چقدر بینی افتاده تر باشد صورت فرد مسن تر به نظر می رسد و در حالت های وخیم افتادگی باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود و هنگامی که با استفاده از دست بینی خود را به سمت بالا می کشند حس بهتری در راه نفس کشیدن خود دارند.همگی این نکات بسته به شخص و نوع بینی او می تواند متفاوت بوده و جراحی سن بالا حتی موجب بهبودی در تنفس شود.

عمل زیبایی بینی

تاثیر شرایط روحی و روانی در جراحی بینی

بساری از افراد متقاضی جراحی بینی اهداف مشخصی از جراحی زیبایی بینی خود دارند  و برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر در محیط های اجتماعی،کسب موفقیت در آغاز یک ازدواج و … برنامه ریزی می کنند.شرایط روانی افراد در عمل جراحی بینی بدون شک در عمل جراحی بینی نقش موثری دارد. برخی اوقات افراد دارای وسواس شخصیتی هستند و با افکار متزلزل و مقایسه با دیگران هیچ گاه از عمل جراحی بینی خود راضی نیستند .مشکلات روحی این افراد هم برای جراحان و هم اطرافیان این اشخاص کار جراحی بینی را سخت تر می کند.این افراد حتی ممکن است که بعد از عمل سرخورده شوند زیرا تصمیم محمکی برای این جراحی نداشته اند.
پس باید قبل از عمل شرایط افراد و انگیزه افراد از جراحی بینی مشخص شود و توصیه های پزشک در جراحی در نظر گرفته شود. افراد باید بدانند که جراحی زیبایی بینی قرار نیست در زندگی انها تغییر معجزه آسایی را شکل بدهد مانند افرادی که به دنبال نجات یک ازدواج در حال شکست هستند و یا کسانی که برای موفقیت در شغل و یا به دست آوردن شغل مناسب تلاش می کنند .جراحان عموما توصیه می کنند افرادی که  با بحران های روحی سنگین مواجه شده اند عمل بینی جراحی خود را به تاخیر بیندازند تا استرس و هیجان در تصمیم گیری به جراحی و نتیجه جراحی تاثیری نگذارد.
حال افرادی که از نتیجه جراحی خود یک انتظار واقع بینانه دارند بهترین گزینه های جراحی زیبایی بینی هستند و بدون هیچ فشار و مقایسه ای برای جراحی بینی اقدام می کنند و مهم ترین هدف احساس رضایت خود در ظاهرشان در نظر گرفته شده است.

تاثیر نوع بينی در جراحی زیبایی بینی

معمولا در تقسیم بندی ها ی بینی ،بینی را به حالت گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می کنند.از نشانه های ظاهری بینی گوشتی بینی پهن که دارای پوستی با ضخامت بالا هستند و بافت غضروفی آنها کمتر است.مسلما روش های در نظر گرفته شده در جراحی های بینی گوشتی با جراحی بینی های استخوانی متفاوت خواهد بود.در جراحی بینی گوشتی ابتدا جراح به استحکام بخشیدن اسکلت بینی پرداخته تا بتواند در بافت بینی تغییرانی را به وجود بیاورد.

تا چه اندازه بینی می تواند در جراحی زیبایی کوچک شود؟

مسلما برای کوچک کردن بینی حد و مرز هایی وجود دارد.در ابتدا باید بدانید که به هیچ عنوان کوچک شدن بینی ملاک زیبایی آن نخواهد بود و باید تناسب بینی با همه اعضای صورت برقرار شودتا بتوان گفت که نتیجه جراحی بینی مطلوب است.بسیار دیده شده بیمارانی که با کوچک کردن بیش از اندازه بینی خود ابراز پشیمانی کرده اند زیرا با صورت آنها همخوانی ندارد.
بافت های بینی پارامتر اصلی و محدود کننده جراحی زیبایی بینی است.بینی های گوشتی که دارای پوست های ضخیم و بافت های چربی و غضروفی هستند نمونه ی خوبی برای  درک این نکته است. ضخامت  پوستی در این موارد باعث می شود که ظرافت های کار شده توسط جراح کمتر دیده شود وتنها  تجربه جراح می تواند اثر این محدودیت های  بافت بینی را در نتیجه جراحی کنترل کند.کوچک شدن بینی نیز بسیار به بافت بینی بستگی دارد.
نکته مهمی که در کوچک شدن بینی باید به آن توجه شود سلامت بیمار است. عملکرد تنفسی بینی نباید بعد از عمل آسیبی ببیند.کوچکی بیش از اندازه سوراخ های بینی به سیستم تنفسی فرد آسیب می رساند.اگر از بافت غضروفی و استخوانی بیش از اندازه کاسته شود راه تنفسی تنگ خواهد شد  و بیمار هنگامی که بینی خود را با دست بالا می برد راحت تر نفس می کشد. جراح بینی با بررسی شرایط درون بینی قبل از جراحی می تواند احتمال مبتلا شدن به ناهنجاری های تنفسی را به حداقل برساند.

نقش حرکات صورت در بینی جراحی شده

عضلات مختلف بینی با حرکاتی مانند خنده و یا سرفه و عطسه و هر گونه فشار دیگر حرکت خواهد کرد و گاهی اوقات نوک بینی با حرکت به سمت پایین می رود.برای اینکه در جراحی بینی قدرت این عضلات کاهش پیدا نکند روش های مختلفی در نظر گرفته شده است. در این روش ها تلاش بر این است که بافت ها به جای اینکه برش داده شده و کم شوند به استحکام  و افزایش آنها برای پیشگیری از افت بافت ها ی بینی اقدام شود.بافت هایی که از قسمت های نقص دار جدا شده است در بخش های دیگری از بینی استفاده خواهد شد تا پشتیبانی اسکلتی در بینی با بافت های اضافه شده برقرار شود و بینی در دراز مدت با فرو رفتگی و افت مواجه نشود.یک نمونه استفاده شده در جراحی  ها بدین گونه بوده که تیغه برداشته و به پایین ترین بخش بینی اضافه شده تا همانند ستون بینی عمل کند.
بیشترین عوارض ها مانند مشکلات تنفسی و غیره در اثر کم کردن بیش از اندازه ی بافت های بینی است و رو ش های جدید راینوپلاستی که همگی متکی به تقویت اسکلت بینی است باعث می شود در زیبا کردن بینی و تغییر فرم آن ناهنجاری های بعد از عمل کاهش یابد.

 

ادامه این مطلب را میتوانید در این لینک مطالعه بفرمایید.

درباره نویسنده

دکتر مجید نصیری | جراح بینی
دکتر مجید نصیری متخصص گوش ، حلق و بینی فرزند دکتر جمشید نصیری( متخصص در رشته آندوسکوپی دستگاه گوارش و پایه گذار آندوسکوپی نوین ) هستند. ایشان با گذراندن علم پزشکی در دانشکده پزشکی‌ دانشگاه Pierre et Marie Curie پاریس ، همچنین دوره تخصصی خود را در دانشگاه Rheinischen Freiedrich Wilhelms شهر بن آلمان در بیمارستان Waldkrankenhaus به اتمام رساندند. انجام جراحی زیبایی بینی ،عمل بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی جراحی زیبایی گوش و...

پاسخ

سیزده + 12 =