اتوپلاستی | عمل جراحی زیبای گوش | جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی | عمل جراحی زیبای گوش | جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

افراد زیادی ازهنگام کودکی از مدل و اندازه گوش خود راضی نیستند. مشکل هایی از قبیل تقارن نداشتن برآمدگی گوش آن ها و یا افتادگی زیاد در گوش، باعث مورد آزار قرارگرفتن کودک در محیط مدرسه شود و همینطوراعتماد به نفس او را دچار ضعف کند. اما امروزه به سبب جراحی زیبایی گوش که یک نوع عمل جراحی زیبایی به شمارمی رود این مشکل قابل حل است.این عمل حتما باید توسط پزشک جراح پلاستیک انجام گیرد. جراحی زیبایی گوش دربزرگسالان وکودکان به صورت وسیعی متدوال است.

عمل جراحی گوش یا جراحی اتوپلاستی

به این منظور انجام می گیرد که تغییراتی در یک یا هر دو گوش بیمارصورت گیرد. افرادی که با ظاهر گوش خود مشکل دارند می توانند با این عمل جراحی سرپایی مشکل خود را رفع کنند.
در عمل اتوپلاستی می توان کارهایی مانند: کاهش اندازه گوش یا لاله گوش و همین طور اصلاح گوش گل کلمی( گوش هایی که به دلیل تصادف و یا حادثه ای فرم گوش خود را از دست داده اند) انجام داد و همین طور پوست و غضروف اضافی گوش را حذف کرد.عمل جراحی زیبایی گوش غالبا به شکل بی هوشی موضعی برای افراد بزرگسال و بی هوشی عمومی برای خردسالان صورت می گیرد. در ابتدای عمل جراحی اتو پلاستی، پزشک در قسمت پشت گوش شکافی ایجاد می کند تا به غضروف گوش دسترسی پیدا کند. با انجام این کارمی تواند تغییراتی درغضروف گوش ایجاد کند و همین طور پوست اضافی را نیز بردارند. در انتها اگر نیاز باشد، محل قرار گرفتن گوش ها به سمت سر نزدیک ترخواهد شد و برشی که در بخش پشت گوش ایجاد شده به وسیله بخیه های مناسب بخیه خواهد شد. این جراحی به طور معمول حدودا بین 1 تا 2 ساعت بسته به نوع جراحی و میزان فعالیتی که روی گوش انجام می شود متفاوت می باشد.افرادی که دارای برآمدگی گوش هستند، در این افراد از عمل زیبایی گوش برای تغییر محل قرارگرفتن گوش ونزدیکی آن به اطراف سراستفاده می شود.
مراحل کار به گونه ایست که پوستی که از پشت گوش برداشته شده با هم ترکیب می شوند و اندازه گوش کوچک شده واز تکنیک اسکورینگ استفاده می شود تا محل دقیق و مناسب برای قرار گیری گوش را بیایند. در تکنیک هایی که برای این عمل استفاده می شود به نیاز بیمارتوجه می شود، که چه میزان گوش آن ها به اصلاحات نیاز دارد.

جراحی زیبایی گوش

تکنیک های جراحی گوش

•  تکنیک اسکورینگ: که در این روش عضروف برش داده می شود به میزانی که نیاز باشد. ایجاد تغییر در ظاهر و همین طور مقداری بافت به غضروف اضافه و یا از آن کم می شود. دراستفاده از این تکنیک امکان ایجاد برش های بزرگتر بر روی گوش وجود دارد، ولی معمولا توسط افراد دیگر قابل مشاهده نیست.
•  تکنیک کوچک کردن غضروف: در این روش با استفاده از بخیه برای ایجاد تغییر در وضعیت قرار گیری و شکل ظاهری گوش انجام می شود. این عمل به صورت غیر تهاجمی بوده و درانتها موجب به وجود آمدن ظاهری مطلوب و طبیعی برای قسمت های خمیده و انحنای گوش خواهد شد.
در برخی از عمل های جراحی زیبایی گوش ، می توان از دنده بیمار جهت برداشتن غضروف مورد نیاز استفاده کرد و به گوش فرد پیوند زد و درمواقعی که پیوند پوست برای گوش مورد نیاز باشد، ازناحیه فوقانی باسن بیمار پوست برداشته شده و به بخش مورد نظر پیوند داده می شود.
بعضی ازافراد مشکل زیبایی را درهردو گوش خود دارند و اصلاح باید درهردو گوش، صورت گیرد. در اتوپلاستی دو طرفه این کار انجام می شود.
عوارض و دوره ی نقاهت پس ازعمل زیبایی گوش هم در اصلاح یک گوش و هم دراصلاح دو گوش یکسان است.
عوارض جانبی مانند: خارش و نبض زدن در ناحیه که عمل اتوپلاستی انجام شده مشاهده می شود که در اصلاح دو گوش کمی بیشتراست.

جراحی زیبایی گوش ( اتوپلاستی )

به طور کلی اتوپلاستی برای عوض کردن حالت یک گوش و یا گوش های هر دو طرف انجام  می شود.کسانی که از شکل ظاهری گوش خود رضایت ندارند و  در برخی موارد جراحی زیبایی گوش برای کسانی که هنگام تولد و بر اثر اختلالات مادر زادی لاله گوش در آنها به طور کامل به وجود نیامده است هم انجام می شود زیرا این نقص باعث مشکل در شنوایی و مجرای گوش خواهد شد.

در برخی موارد جراحی زیبایی گوش افراد در اثر اتفاق های ناگوار مانند سوختگی،تصادف،وارد شدن ضربه شدید به گوش،پارگی گوش و …  استفاده می شود.چون گوش ها تاثیر به سزایی در ظاهر افراد دارند با عمل زیبایی گوش نقص گوش ها از بین رفته و اعتماد به نفس بالایی کسب می کنند .

جراحی اتوپلاستی به منظور بازسازی گوش

برای جراحی ترمیم گوش و عوض کردن حالت گوش در اکثر مواقع جراحی با بی حسی موضعی در افراد بالغ و در کودکان با بیهوشی عمومی صورت می گیرد.ابتدا جراح متخصص در قسمت پشت گوش یه شکافی را به وجود می آورد تا به غضروف درون گوش راه پیدا کند و بتوان تغییرات را بر روی غضروف اعمال کرد و قسمت های اضافی را از بین برد.در آخر کار موقعیت قرار گیری گوش تعیین می شود تا اگر نیاز باشد گوش به سمت سر نزدیک شود و بعد برش هایی که از قبل توسط جراح ایجاد شده بود با بخیه بسته می شود .مدت زمان انجام جراحی زیبایی گوش حدود 1تا 2 ساعت طول می کشد .که این زمان باز هم به اقداماتی که قرار است روی گوش انجام شود ،بستگی دارد.بیماری که گوش هایش برجسته است پزشک از روش تغییر پوزیشن گوش استفاده کرده و گوش را به سمت سر نزدیک میکند .این روش به گونه ایی است که با استفاده از متد اسکورینگ  یک مکان ایده آل برای گوش به دست می آید و غضروف هم کوچک خواهد شد.جراح از این طریق می تواند ظاهر گوش فرد متناسب با خواسته ی بیمار و متناسب با صورت وی به حالتی زیبا تبدیل کند.

تنوع در روش های جراحی زیبایی گوش فراوان است اما تکنیک استفاده شده درجراحی گوش کاملا به  جراح و همچنین نوع گوش و تغییراتی که قرار است روی گوش انجام شود ،بستگی دارد .اما به طور کلی می توان روش های بازسازی گوش را به دو دسته تقسیم بندی کرد.

جراح غضروف را کوچک می کند.

جراح غضروف را برش می دهد که به آن اسکورینگ می گویند.

در روش اول جراح با کمک گیری از بخیه ،وضعیت جای گیری گوش را تغییر می دهد.این روش جراحی زیبایی بینی غیر تهاجمی می باشد که نتیجه آن معمولا  مساوی شدن گوش ها به حالت مناسب با صورت و برطرف کردن لطمه هایی که به دلایل مختلف به گوش وارد شده ،است.برای زمانی که لاله گوش دچار یک اختلال مادرزادی می باشد که آنها را به میکروتیا می شناسند،از این روش استفاده می شود  در هر ده هزار نوزادی که به دنیا می آید ،سه کودک مبتلا به این عارضه هستند.همچنین برای اصلاح سوختگی،سوراخ ها جراحان معمولا این روش را  انتخاب میکنند .

اقداماتی که در اسکورینگ صورت می گیرد شامل :جراح غضروف را برش می دهد تا بتواند  ظاهر آن را عوض کند.بافت گوش از بین میبرد یا به بافت گوش اضافه می شود .در اسکورینگ احتمال خطر به وجود آمدن برش های بزرگ بر گوش بیماران افزایش پیدا می کند در حالت کلی دیدن  این شکاف ها برای افراد قابل تحمل نیست.

برای عمل های جراحی زیبایی که در آن ساختار گوش به طور کامل تجدید می شود  برای طبیعی بودن حالت گوش گاهی اوقات از قسمت های دیگر خود فرد مثل غضروف دنده برداشته شده و با غضروف گوش فرد یکسان سازی می شود و نتیجه حاصل بسیار متناسب با صورت خواهد بود .در مواقعی که احتیاج به پوست برای پیوند وجود داشته باشد این پوست در اکثر موارد از پوست قسمت بالای باسن خود فرد استفاده می شود و برای پیوند به کار گرفته می شود.

جراحی زیبایی گوش برای کاهش اندازه گوش

کسانی که اندازه ی گوششان بزرگ است مانند کودکان و یا بزرگسالانی که گوش از کناره های سر  به شکل قابل ملاحضه ایی به سمت بیرون پیش آمدگی دارد  و احساس خوبی در شکل ظاهری خود ندارند. یک حالت از اتوپلاستی که اندازه گوش را کاهش می دهد،وجود دارد که برای تغییر اندازه گوش کاربرد دارد به این صورت که در این عمل می توان لاله گوش را حتی به صورت سرپایی متناسب با صورت افراد تغییر دارد و اندازه آن را کوچک کرد.

در این عمل جراح به راحتی به برداشتن غضروف اضافی و پوست اضافی می پردازد و سایز گوش را کوچکتر می کند.افراد با این عمل جراحی زیبایی گوش به نتیجه های زیر می رسند:

  • گوش های مساوی
  • اندازه گوش متناسب یا صورت
  • گوش ها در راستای یکدیگرند و توازن دارند
  • احساس رضایت از شکل ظاهری خود

جراحی گوش یا اتوپلاستی دو طرفه

جدا از افرادی که برای بازسازی یکی از گوش ها به متخصص مراجعه میکنند افراد زیادی هستند که  دارای مشکل زیبایی به صورت هم زمان  در گوش چپ و راست خود می باشند.عمل دو طرفه  شبیه به جراحی گوش یا اتوپلاستی روی یک گوش است و مزایا و نتیجه  یکسان دارد.با این تفاوت که ممکن است عوارض هایی مانند خارش گوش در این عمل بیشتر دیده می شود و مراقبت های پس از عمل باید با دقت تر صورت گیرد تا احتمال خطر عفونت کاهش پیدا کند.

کاندیدای عمل جراحی زیبایی گوش

برخی مواقع می توان با موی بلند ظاهر نامتناسب گوش را از دید دیگران پنهان نگه داشت.اما این یک راه حل موقتی است و هنگامی که افراد از زیور آلات استفاده می کنند گوششان نمایان خواهد شد و این احساس ناخوشایند دوباره به سراغ افراد باز می گردد.برخی کودکان در رابطه با ظاهر گوش خود احساس خجالت میکنند و مورد توجه دیگران قرار می گیرند و نمیتوانند این موضوع را تحمل کنند و اعتماد به نفس خود را در آن محیط از دست می دهند.جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای تمامی این افراد می تواند مفید واقع شود .

عدم اعتماد به نفس به علت نارضایتی از شکل گوش خود در بزرگسالان نیز وجود دارد .افرادی که به طور مادرزادی با نارسایی در گوش خود مواجه می شوند.

افراد آسیب دیده از اتفاق های ناگوار همگی می توانند گزینه هایی برای اتوپلاستی باشند اگر شما دارای یکی از این مشکلات هستید امیدواریم که در این زمینه اطلاعات خوبی را برای شما در رابطه با اتوپلاستی فراهم کرده باشیم.شما می توانید برای مشاوره و تکمیل اطلاعات جراحی زیبایی گوش با دکتر گلی متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

اختلالات مادرزادی گوش

گوش آویزان که انحنای گوش به سمت داخل کشیده شده است.که گوش ها در این مورد حالت فنجانی دارند.

عدم وجود لاله گوش ،کسانی که در بدو تولد لاله گوش نداشته اند و به آنها گوش کاگوت گفته می شود.

در کسانی که گوش ها ویلدرموت است انحنای گوش برعکس می شود و انحنا به طرف سر کشیده شده است .

گوش هایی که به طرف جلو حالت لوله شکل به خود گرفته اند گوش لوله ای گفته می شوند و دهلیز خارجی مسدود شده است.

گوش به حالت غیر نرمالی پیچ خورده و به عبارت ساده تر تا شده است به این اختلال در گوش ،نارسایی گوش استال گفته می شود.

کوسمان یا گوش هایی که به حالت علامت سوال درآمده اند  و در قسمت لاله گوش فاصله ایی بین جمجمه و گوش وجود دارد که این انحنا بیرون تر از مکان طبیعی است .

وجود شکاف و فرورفتگی در لاله گوش

گوش های خیلی کوچک که نارس بوده و رشد نکرده اند به گوش میکروتیا شناخته می شوند و اما برعکس ماکروتیا به گوش های خیلی بزرگ نسبت داده می شود که حتی  قسمتی از گوش جمع شده است.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر نصیری

درباره نویسنده

دکتر مجید نصیری | جراح بینی
دکتر مجید نصیری متخصص گوش ، حلق و بینی فرزند دکتر جمشید نصیری( متخصص در رشته آندوسکوپی دستگاه گوارش و پایه گذار آندوسکوپی نوین ) هستند. ایشان با گذراندن علم پزشکی در دانشکده پزشکی‌ دانشگاه Pierre et Marie Curie پاریس ، همچنین دوره تخصصی خود را در دانشگاه Rheinischen Freiedrich Wilhelms شهر بن آلمان در بیمارستان Waldkrankenhaus به اتمام رساندند. انجام جراحی زیبایی بینی ،عمل بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی جراحی زیبایی گوش و...

پاسخ

هفت − 4 =