جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی نوعی از جراحی زیبایی برروی بینی است که نیازمند دقت و ظرافت ویژه ای از طرف جراح می باشد ، بینی های گوشتی اغلب غضروف های بسیار ضعیفی دارند و پوست این بینی ها بسیار ضخیم می باشند .

جراح در وهله ی اول باید به دقت به آناتومی این دسته از بینی ها آشنایی داشته باشد ،و بتواند در نهایت دقت این نوع بینی را جراحی بنماید .

شناخت بینی گوشتی

بینی های گوشتی ظاهری پهن دارند و ضخامت آنها زیاد است ، در واقع ویژگی بارز این نوع بینی غضروف ضعیف و پوست ضخیم آن است . البته تشخیص نوع بینی توسط جراح و متخصص انجام می پذیرد و این کار باید با معاینه دقیق بینی و اجزای آن مد نظر قرار بگیرد .

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

در جراحی بینی های گوشتی نیاز به تقویت غضروف ها داریم . تقویت غضروف ها با اتصال  پیوند گرافت به بینی انجام می شود ، این اقدام جراح باعث می شود که بینی محکم شود و فرم آن دچار تغییرات مثبتی بگردد.

با توجه به اهمیت تقویت غضروف در جراحی بینی گوشتی باید در انتخاب جراح دقت کافی را انجام دهید، یک جراح با تجربه مانع افتادگی بینی بعد از جراحی خواهد شد و یک بینی گوشتی را بسیار زیبا و شکیل جراحی نماید .

افتادگی بعد از جراحی بینی

بسیاری از افراد با بینی های گوشتی نگران افتادگی بینی بعداز جراحی هستند . در پاسخ به این افراد باید خاطر نشان نمود که تقویت غضروف ها و نحوه ی جراحی و همچنین استفاده از تکنیک های خاص جراحی پلاستیک باعث می شود تا نتیجه ی جراحی بسیار ایده آل و زیبا شود و همچنین از افتادگی بعد از آن نیز جلوگیری به عمل آید.

جراحی بینی استخوانی

بینی افراد دارای انواع مختلفی  گوشتی ، استخوانی ، غضروفی و یا ترکیبی از دو حالت می باشد . بهترین نوع بینی ها برای عمل،  بینی های استخوانی با غضروف سفت و محکم هستند .

اجزای تشکیل دهنده بینی

بینی از سه بخش تشکیل می شود :
•  بخش بیرونی بینی که شامل پوست و لایه های عضلانی  چسبیده به سطح زیرین است .
•  اسکلت بینی
•  بخش داخلی بینی شامل مخاط و مختصری  پوست
اسکلت بینی خود شامل بخش استخوانی و غضروفی می باشد.

جراحی زیبایی بینی استخوانی
علل نازیبایی بینی :

عامل ایجاد نازیبائی در ظاهر بینی دو بخش بیرونی و اسکلتی بینی هستند . یکی از دلایل زیبا نبودن بینی  داشتن اسکلت بزرگ و نامتناسب می باشد و دلیل دوم داشتن پوست بینی کلفت و نا فرم است. این عوامل دسته بندی بینی ها را شکل می دهند به دسته اول بینی های استخوانی و به دسته دوم بینی های گوشتی گفته می شود . هر چه مشکلات پوستی بیشتر باشد بینی گوشتی تر و هر چه مشکلات لایه استخوانی و غضروفی بیشتر باشد بینی استخوانی تر است .
در جراحی بینی که به قصد زیباتر کردن و فرم دهی بینی انجام می گیرد بیشتر اقدامات روی اسکلت بینی انجام می شود به همین خاطر بینی های گوشتی کمتر از بینی های استخوانی به عمل جواب مطلوب می دهند و درصد رضایت در عمل های استخوانی بیشتر از عمل های گوشتی است . البته شایان ذکر است که مطلب عنوان شده در حالت کلی می باشد و کم نیستند عمل بینی های گوشتی که نتیجه بسیار مطلوب و رضایت بخشی ایجاد می کنند . در این بین بینی های گوشتی – استخوانی نتیجه ای ما بین و متوسط دارند.
از مزیت های بینی های استخوانی می توان به پوست نازک آنها اشاره کرد که مجال ظرافت و ریز تراشی را به جراح می دهد .

بینی های استخوانی :

تشخیص صحیح و دقیق نوع بینی توسط پزشک انجام می گیرد. بینی های استخوانی بینی هایی با غضروف سفت و محکم هستند که ظاهری باریک دارند . پوست این دسته از بینی ها عمدتا نازک بوده و با لمس پوست می توان استخوان زیر آن را لمس نمود . چربی زیر پوست بینی های استخوانی ناچیز می باشد .علت بسیاری از عمل های این نوع از بینی ها ، قوز و برآمدگی روی بینی و انحراف می باشد .

انحراف بینی :

وقتی استخوان بینی در مرکز صورت قرار نگرفته باشد اصطلاحا گفته می شود بینی انحراف دارد . انحراف بینی عمدتا ارثی می باشد و یا با اصابت ضربه یا آسیب ایجاد می گردد. اکثریت انحرافات بینی نامحسوس بوده و با نگاه کردن در آینه مشخص نمی شود.

قوز بینی :

همانند انحراف عامل عمده قوز بینی نیز، ارثی می باشد اما ضربه و تصادفات از دیگر علل قوز بینی به شمار می روند . اگر تنها قوز بینی ایراد بینی شما باشد جراح با سوهان بینی می تواند زیبایی بینی شما رو به ارمغان آورد.

اقدامات بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از عمل های جراحی است که اغلب افراد امروزه این جراحی زیبایی را انجام می دهند. با انجام جراحی زیبایی بینی تناسب چهره به طور کامل برقرار می شود و همین امر باعث می شود که زیبایی فرد دو چندان شود.

نکته ای که بسیار مهم است اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی است. در این مقاله بطور کامل در ارتباط با اقدامات بعد از جراحی بینی با شما صحبت خواهیم نمود.

اقدامات مهم در هفته ی اول بعد از جراحی بینی

اولین و مهمترین اقدامی که باید بعد از جراحی بینی انجام شود ضربه نخوردن بینی است. این نکته بسیار حائز اهمیت است. زیرا با ضربه خوردن بینی ممکن است غضروف های بینی جا به جا شوند و فرم بینی شما بهم بریزد، به همین منظور به شما توصیه می شود که مراقب باشید که بینی شما ضربه نخورد.

اقدامات بعد از جراحی بینی

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ یکی دیگر از اقدامات مهم بعد از عمل بینی است.بعد از اتمام عمل به مدت 2 الی 3 روز بعد از جراحی بینی باید از کمپرس یخ استفاده نمود. طریقه ی مصرف کمپرس بدین صورت است که باید هر یک ربع یکبار کمپرس را بر روی صورت گذاشت. در صورتی که احساس سر درد داشتید بهتر است که کمپرس را از روی صورتتان بردارید.

داروهای تجویز شده

جراح بینی برای شما داروهایی را تجویز خواهد نمود که باید 6 ساعت بعد از عمل شروع به استفاده از این داروها نمایید.داروهای تجویز شده شامل آنتی بیوتیک ها، قرص های سرماخوردگی و آبریزش بینی و همچنین پماد و سرم بینی است. نحوه ی استفاده از داروها را پزشک تعیین خواهد نمود.

چسب زدن بینی

بعد از یک هفته گچ بینی شما برداشته خواهد شد و بخیه های شما کشیده می شود. بعد از آن چسب زدن بینی انجام می شود. اولین بار چسب زدن بینی توسط جراح بینی انجام خواهد شد و بعد از آن طریقه ی  صحیح چسب زدن بینی به بیمار آموزش داده می شود.

استحمام

بعد از جراحی بینی بهتر است تا زمانی که گچ بینی شما برداشته نشده است استحمام نکنید.در صورت استحمام از خیس شدن گچ بینی جلوگیری نمایید. روز هفتم قبل از رفتن به مطب دکتر جهت برداشتن گچ بینی، استحمام کنید. در صورتی که گچ بینی شما در حمام خیس شود مشکلی ندارد، زیرا اینکار باعث می شود که گچ بینی شما راحت تر برداشته شود.

برخی از نکات مهم پس از جراحی بینی

 • به مدت یک هفته از تکان دادن بیش از حد سر و صورت خود، خود داری نمایید.
 • به هنگام خواب از دو بالشت در زیر سر استفاده کنید.
 • تا سه هفته بعد از عمل بینی از فین کردن بپرهیزید.
 • بعد از دو الی سه هفته از پایین گرفتن بیش از حد سر اجتناب کنید.
 • از خورن غذاهای جویدنی بپرهیزید.
 • از آب کرفس و آب آناناس جهت کاهش تورم استفاده نمایید.
 • به مدت یک ماه از ورزش و فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • در هنگام مسواک زدن از مسواک نرم استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن مستقیم در نور آفتاب دوری کنید زیرا باعث تورم بینی شما خواهد شد.
 • به مدت یک ماه شنا نکنید.
 • در سه هفته اول از عینک آفتابی استفاده ننمایید.
 • از خوردن مایعات با نی بپرهیزید، بهتر است که جهت خوردن مایعات از لیوان استفاده نمایید.
 • از خوردن غذاهای داغ به مدت یک هفته بپرهیزید.
 • از خوردن چای و قهوه به مدت یک هفته دوری کنید، زیرا باعث تشدید ورم بینی شما خواهد شد.
 • غذاهای تند و ادویه دار را به مدت یک الی دو هفته کنار بگذارید زیرا باعث عطسه خواهد شد و اذیت می شوید.

دقت در انتخاب جراح و اعتماد به ان از مواردی است که باید پیش از عمل جراحی بینی به دقت به آن توجه نمایید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر نصیری

درباره نویسنده

دکتر مجید نصیری | جراح بینی
دکتر مجید نصیری متخصص گوش ، حلق و بینی فرزند دکتر جمشید نصیری( متخصص در رشته آندوسکوپی دستگاه گوارش و پایه گذار آندوسکوپی نوین ) هستند. ایشان با گذراندن علم پزشکی در دانشکده پزشکی‌ دانشگاه Pierre et Marie Curie پاریس ، همچنین دوره تخصصی خود را در دانشگاه Rheinischen Freiedrich Wilhelms شهر بن آلمان در بیمارستان Waldkrankenhaus به اتمام رساندند. انجام جراحی زیبایی بینی ،عمل بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی جراحی زیبایی گوش و...